| | | | | |

DOMAĆINSTVO U BOGUMILCU

U našoj školi ove godine u četiri razreda bila je organizirana izvannastavna aktivnost Domaćinstvo. U 1. b, 3. d., 3. g i mješovitoj skupini 4. a, b i g razreda učenici su učili i vježbali praktične životne vještine i neke već zaboravljene, a koje su kroz nastavne sate i sami učenici prepoznali kao vrlo korisne i potrebne. Što su sve učenici sa svojim učiteljicama Valentinom Stipić-Čakarić, Tatjanom Radišić, Katarinom Vrtarić i Nikolinom Devunić radili na satovima Domaćinstva možete pročitati u nastavku.

Domaćinstvo u 1. b razredu

Domaćinstvo kao ponuđena izvannastavna aktivnost u našem prvom razredu privukla je velik broj znatiželjnih prvašića. Čak 19 učenika je ove godine sudjelovalo u brojnim zanimljivim satima te poučne i interaktivne aktivnosti. 

Cilj nam je bio da učenici upoznaju i usvoje neke od životnih vještina. Kroz praktični rad poticali smo i razvoj fine motorike te razvoj kognitivnih sposobnosti. Aktivnosti i sadržaji su bili prilagođeni dobi i broju učenika, a u ovih 9 mjeseci prošli smo kroz mnoga područja i teme.

  • priprema hrane i kuhanje
  • kultura ponašanja
  • odijevanje
  • tradicijski običaji
  • ekologija

Priprema hrane i kuhanje

Pripremali smo voćnu salatu pri čemu smo se detaljnije upoznali s odabranim voćem, kuhinjskim priborom, pripremom voća, guljenjem, rezanjem i sigurnosti pri tim aktivnostima.

Radili smo i vafle koji su naravno oduševili učenike. Prvo smo se upoznali sa sigurnom upotrebom električnih kuhinjskih uređaja, miksera i aparata za vafle. Naučili smo recept, pripremili sastojke, zamijesili smjesu, a zatim je svatko ispekao svoj vafl. Vafle smo zasladili šećerom u prahu.

U hladnim zimskim mjesecima, pripremali smo tople napitke čaj i kakao uz koje smo mazali pekmez na kruh te tako naučili pripremiti odličan doručak. U toplijim proljetnim mjesecima smo se osvježili ipak nešto hladnijim napitkom, limunadom. Učenici su uz pripremu limunade potaknuli i svoj poduzetnički duh uz početnu financijsku pismenost. Učenici su odlučili da će za vrijeme ljetnih praznika otvoriti svoje male štandove te prodavati limunadu u svojoj ulici.

Za zadnji sat smo se zasladili zdravim kolačićima, zobenim kako kuglicama, koje su učenici sami izradili. 

Kultura ponašanja

Uz pripremu hrane došla je i konzumacija. Tada smo se upoznali s bontom za stolom. Učenici su naučili kako se pravilno postavlja stol, čemu služi sav pribor za jelo ali i koja su pravila ponašanja za stolom.

Odijevanje

Ovom temom učenike se potiče da sudjeluju u kućanskim poslovima i razvijaju radne navike. U domu postoji niz kućanskih poslova u kojima bi svojim radom trebala sudjelovati i djeca.

Jedan je od takvih poslova slaganje odjeće. Odjeću smo prvo naučili peglati, a zatim i slagati. Osim odijevanja vježbali smo i obuvanje, točnije vezanje vezica. Neki učenici još nisu usvojili tu vještinu pa nam je taj sat svakako bio koristan.

Tradicijski običaji

Blagdane kroz godinu smo obilježili prikladnim tradicijskim aktivnostima. U božićno vrijeme smo sijali pšenicu i pratili kako raste te izrađivali božićne ukrase za drvce od kartona. U vrijeme Uskrsa smo pisanice ukrasili tradicijskom tehnikom ukrašavanja, dekupaž.

Unutar ove teme smo naučili plesti pletenice, izrađivali narukvice i učili početno šivanje. Od svih aktivnosti šivanje je bilo najizazovnije. Ove vještine potiču i razvoj fine motorike učenika koja je od iznimne važnosti za pravilno držanje olovke i pisanje.

Učenici su naučili i neke tradicijske društvene igre kao i igre za igranje vani. Jedan sat smo posvetili igranju klasičnih društvenih igara u učionici, a jedan sat smo u školskom dvorištu skakali gumi-gumi i igrali se pikulama.

Ekologija

O ekologiji smo učili i na satu prirode i društva pa smo tu temu proširili i na domaćinstvu. Razvrstavanje otpada i sadnja biljaka su nam bile aktivnosti u ovoj temi. Učenici su naučili važnost razvrstavanja otpada, razliku između smeća i otpada te izgled različitih spremnika otpada.

Ove godine smo sadili grah te promatrali razvoj i rast biljke. Učenici su naučili što je sve potrebno biljci za rast i razvoj, te koliko je važno brinuti o biljkama jer ako samo jedan dan nisu zalili svoju biljku ona je počela venuti.

učiteljica Valentina Stipić-Čakarić

Domaćinstvo u 3.d razredu

Tijekom školske godine 2024./25. deset učenika 3.d razreda pohađalo je Domaćinstvo. Bavili smo se raznim aktivnostima. Sva djeca su uživala u stvaranju i učenju raznih tehnika ručnog rada, a najviše su uživali u kuhanju. Tijekom ove godine smo izrađivali  prijateljske narukvica stvaranjem čvorića koncem za vezenje, kuhali smo juhu od bundeve, izrađivali smo kuglice za bor tamari tehnikom. Izrađivali smo privjeske u obliku Djeda Božićnjaka od vune i drvenog koluta. Služeći se pomponima izradili smo male snjegoviće od bijele vune, a naučili smo i štrikati služeći se samo prstima pa je tako nastao naš prvi šal. Uoči Valentinova izrađivali smo srca od filca, ispreplitanjem tkanine i šivanjem. Učili smo heklati i tkati. Za kraj godine smo detaljno pospremili i očistili učionicu te se počastili desertom (dinstano voće s kuglicom sladoleda).

učiteljica Tatjana Radišić

Domaćinstvo u 3. g razredu

Učenici 3. G razreda drugu godinu zaredom sudjelovali su na izvannastavnoj aktivnosti Domaćinstvo u koju se ove godine uključilo 19 učenika.

Svoje kulinarske vještine vježbali su pripremajući razna prigodna jela sa sezonskim namirnicama. Učenici su sami ogulili, narezali i skuhali juhu od bundeve, pripremili i ispekli štrudlu od jabuke te zamijesili i ispekli božićne medenjake i raspucance. Uz Dan kruha naučili su kako mogu sami napraviti krušne mrvice od starog kruha i na taj način pridonijeti svjesnijem raspolaganju hranom. Naučili su i čitati etikete na proizvodima i na taj način pametnije i zdravije kupovati.

Izrađivali su i ukrasne predmete: božićne zvijezde od papira, podloške za šalice, ogrlice za Majčin dan od reciklirane tkanine, srce od filca za Valentinovo. Učenici su pomoću prstiju ispleli i zimske šalove, sadili su i sijali salatu i luk u teglicama, izradili sredstvo za čišćenje prozora od prirodnih sastojaka i oprali prozore u učionici i kod kuće, pilili i zabijali čavliće te izradili natpise za gredice u zajedničkom vrtu.  

Bilo nam je zabavno, zanimljivo, ponekad teško i frustrirajuće kad prstići ili konac ne slušaju, ali izrazito korisno i vrijedno za naš svakodnevni život. Veselimo se novim domaćinskim izazovima u novoj školskoj godini!

učiteljica Katarina Vrtarić

Domaćinstvo s četvrtašima

Kao i u proteklim godinama, i u ovoj školskoj godini učenici 4. a, b i g razreda vrlo su rado sudjelovali u izvannastavnoj aktivnosti Domaćinstvo. S nestrpljenjem su očekivali svaki novi sat Domaćinstva te pogađali što bismo još mogli raditi.

Do sad su već usvojili osnove čišćenja, kuhanja, šivanja, spremanja zimnice, izrade zdravih grickalica te drugih zanimljivih svakodnevnih aktivnosti.

U ovoj školskoj godini naglasak je bio na izradi različitih rukotvorina od prirodnih, domaćih materijala s kojima smo se predstavili na školskim prodajnim sajmovima kako bismo zaradili džeparac za višednevnu terensku nastavu.

Izrađivali su:

  • anđele od kukuruzovine
  • prirodne i mirisne ukrase za bor od sušenih naranči
  • čestitke šivanjem božićnih motiva
  • punjena mekana srca povodom Valentinova
  • uskrsnog zeku od sijena
  • ogrlicu od tkanine itd.

Raditi rukama nije uvijek bilo lako, ali su učenici bili marljivi i uporni pa ni uspjeh nije izostao.

U fotogaleriji možete vidjeti neke od naših radova.

učiteljica Nikolina Devunić